Schedule

12:02 am

The Everly Brothers: Harmonies from Heaven

1:00 am

Austin City Limits - Sturgill Simpson; Asleep at the Wheel

2:00 am

Bluegrass Underground - Chris Robinson Brotherhood

2:30 am

Sun Studio Sessions - Run River North

3:00 am

NOVA Wonders - Can We Make Life?

4:00 am

Nature - The World's Most Wanted Animal

5:00 am

Sid the Science Kid - Sid's Backyard Campout!

5:30 am

Dinosaur Train - Tiny and the Crocodile; Meet the Grandparents

6:00 am

Sesame Street - Snuffy's Dance

6:30 am

Daniel Tiger's Neighborhood - Daniel's Allergy; Allergies at School

7:00 am

Pinkalicious & Peterrific - Pinkalicious; Glitterizer

7:30 am

Splash and Bubbles - Splash's Swim School; Light at the End of the Tunnel

8:00 am

Curious George - All-New Hundley; Signs Up

8:30 am

Nature Cat - Cave Conundrum; Daisy's Colossal Fossil

9:00 am

Central Texas Gardener

9:30 am

MotorWeek - Toyota Avalon

10:00 am

Texas Parks and Wildlife

10:30 am

The Daytripper - Seminole Canyon, TX

11:00 am

Samantha Brown's Places to Love - Hill Country Texas

11:30 am

To the Contrary With Bonnie Erbé - Women Thought Leaders: Carrie Lukas, President, Independent Women's Forum

12:00 pm

Washington Week

12:30 pm

Overheard With Evan Smith - Yamiche Alcindor, Journalist

1:00 pm

Great Performances - The Opera House

3:00 pm

NOVA Wonders - Can We Make Life?

4:00 pm

NOVA - Extreme Animal Weapons

5:00 pm

Nature - The World's Most Wanted Animal

6:00 pm

Decibel

6:30 pm

PBS NewsHour Weekend - 05-27-2018

7:00 pm

National Memorial Day Concert

8:30 pm

National Memorial Day Concert

10:00 pm

Austin City Limits - Sturgill Simpson; Asleep at the Wheel

11:00 pm

Downton Abbey on Masterpiece

12:00 am

Family Ingredients - Japan - Miso Soup

12:30 am

Curious Traveler - Curious Rome

1:00 am

Lidia's Kitchen - Tomato Time

1:30 am

America's Test Kitchen - Elegant Fall Dinner

2:00 am

A Chef's Life - Stand by Your Cabbage

2:30 am

Joanne Weir's Plates and Places - Risotto

3:00 am

This Old House - Charleston: Rainbow Row

3:30 am

Globe Trekker - Food Hour: The Story of Beer

4:30 am

Lidia's Kitchen - Tomato Time

5:00 am

Knit and Crochet Now! - Top Down Sweaters

5:30 am

Landscapes Through Time With David Dunlop - Hudson River Painters: Olana in the Hudson Valley, NY

6:00 am

New Scandinavian Cooking - Hiker's Food

6:30 am

Ciao Italia - Cooking With Wine - Cucinando con il Vino

7:00 am

Baking with Julia - Markus Farbinger

7:30 am

George Hirsch Lifestyle - Layering With Seasoning

8:00 am

Trails to Tsukiji - Garlic

8:30 am

Journeys in Japan - Mihonoseki: Land of the Gods

9:00 am

Woodsmith Shop - Horizontal Routing

9:30 am

American Woodshop - Wooden Bicycles

10:00 am

Garden Smart - Season 50, Episode 8

10:30 am

Make Your Mark - Book Worm

11:00 am

Steven Raichlen's Project Smoke - Much at Steak

11:30 am

Steven Raichlen's Project Smoke - Hot Stuff

12:00 pm

Steven Raichlen's Project Smoke - Fire Meets Water

12:30 pm

Steven Raichlen's Project Smoke - Fire Birds

1:00 pm

Steven Raichlen's Project Smoke - Pac-Rim Smoke

1:30 pm

Steven Raichlen's Project Smoke - Where There's Smoke

2:00 pm

Steven Raichlen's Project Smoke - Extreme Smoke

2:30 pm

Steven Raichlen's Project Smoke - Perfect Hog

3:00 pm

Steven Raichlen's Project Smoke - BBQ's Trinity

3:30 pm

Steven Raichlen's Project Smoke - Mexican Smoke

4:00 pm

Steven Raichlen's Project Smoke - Global Tailgate

4:30 pm

Steven Raichlen's Project Smoke - Project Smoke Road Trip

5:00 pm

Ask This Old House - Drafty Door, Clean Paintbrushes

5:30 pm

Joanne Weir's Plates and Places - Olives

6:00 pm

Ellie's Real Good Food - It's My Party

6:30 pm

Mexico: One Plate at a Time - Dreaming of Sustainable Agriculture

7:00 pm

Martha Bakes - North American Cookies

7:30 pm

America's Test Kitchen - Steak and Veggies

8:00 pm

A Moveable Feast With Fine Cooking - Sante Fe, New Mexico

8:30 pm

Joanne Weir's Plates and Places - Olives

9:00 pm

Ask This Old House - Drafty Door, Clean Paintbrushes

9:30 pm

Rick Steves' Europe - England's Bath and York

10:00 pm

Burt Wolf: Travels & Traditions - The Road to Ruin

10:30 pm

Martha Bakes - North American Cookies

11:00 pm

America's Test Kitchen - Steak and Veggies

11:30 pm

Ellie's Real Good Food - It's My Party

12:00 am

Science Goes to the Movies - Real Dragons

12:30 am

On Story

1:01 am

An Officer and a Gentleman

2:55 am

Variety Studio: Actors on Actors - Gal Gadot with Kumail Nanjiani; Willem Dafoe with Hugh Jackman; Mary J. Blige with Salma Hayek

3:55 am

Heart: Live at Royal Albert Hall With the Royal Philharmonic Orchestra

4:59 am

Remembering Leonard Nimoy

6:00 am

Global 3000 - Ecuador - The World's Most Expensive Chocolate; Global Snack Vietnam; Night School for Child Shepherds in Lesotho

6:30 am

Urban Conversion - Farm-to-Table

7:00 am

Battleground Everglades - Survival at Stake

7:29 am

Battleground Everglades - Glades Warriors

8:00 am

Changing Seas - Coastal Carnivores

8:30 am

Wyland's Art Studio - Queen Angelfish

9:00 am

In the Americas With David Yetman - Ecuador: Native Peoples Meet the Oilmen

9:30 am

Born to Explore With Richard Wiese - India: Incredible Land

10:00 am

Two for the Road - China Part 1: Journey to Shangri La

10:30 am

Fringe Benefits - Hartford

11:00 am

Music Voyager - Peru: Amazon

11:30 am

Bare Feet in NYC With Mickela Mallozzi - Brazil in NYC

12:00 pm

A Chef's Life - The Buttermilk Belt

12:30 pm

The Great American Seafood Cook-Off VI

1:00 pm

History Detectives - Fiery Cross; Civil War Derringers; Motown Amp

1:59 pm

Myths & Monsters - Heroes & Villains

2:45 pm

Myths & Monsters - The Wild Unknown

3:30 pm

In Search of Myths and Heroes - Arthur: The Once and Future King

4:30 pm

In Search of Myths and Heroes - Jason and the Golden Fleece

5:29 pm

Maritime Silk Road Reborn - Episod 1

6:00 pm

Hallowed Grounds

6:59 pm

Angle of Attack

7:55 pm

Angle of Attack

8:55 pm

The Battle of Chosin: American Experience

10:55 pm

Austin City Limits - Sturgill Simpson; Asleep at the Wheel

12:00 am

Pinkalicious & Peterrific - Fairy House; Pinkabotta & Peterbotta

12:30 am

Ready Jet Go! - Endless Summer; Jet Shrinks the Kids

1:00 am

Nature Cat - Spring Hunter 3000; The Case of the Missing Moon

1:30 am

Nature Cat - Appily Ever After; Sound Off

2:00 am

The Peg + Cat Mystery Hour

3:00 am

The Peg + Cat Mystery Hour

4:00 am

Arthur - Night of the Tibble; Read and Flumberghast

4:30 am

Arthur - The Last Tough Customer; Brain's Chess Mess

5:00 am

Fetch! With Ruff Ruffman - Birds Are Handy!

5:30 am

Cyberchase - The Migration Situation

6:00 am

Cyberchase - Chaos as Usual

6:30 am

WordGirl - Of Two Minds; Yes Monkey

7:00 am

Arthur - Buster's Book Battle; On the Buster Scale

7:30 am

Arthur - Baseball Blues; Brain's Biggest Blunder

8:00 am

The Cat in the Hat Knows a Lot About That! - Manatees and Mermaids; The Last Chocolate

8:30 am

Sesame Street - Having a Ball

9:00 am

Peg + Cat - The Compost Problem; Raiders of the Lost Arch

9:30 am

Super WHY! - Beauty and the Beast

10:00 am

Clifford the Big Red Dog - Topsy Turvy Day; Clifford's Charm School

10:30 am

Caillou - Caillou the Brave

11:00 am

Sid the Science Kid - The Perfect Pancake

11:30 am

WordWorld - The Lost Letter L; Catch That C!

12:00 pm

Peep and the Big Wide World - Marble Mover; Fair Shares

12:30 pm

Super WHY! - Beauty and the Beast

1:00 pm

Sesame Street - Having a Ball

1:30 pm

Dinosaur Train - A Heck of a Neck; Gilbert Visits the Nest

2:00 pm

Dinosaur Train - An Apatosaurus Adventure; Nature Art

2:30 pm

Splash and Bubbles - Partner Pals; Ultimate Hide and Seek

3:00 pm

Daniel Tiger's Neighborhood - Sharing at the Library; Daniel Shares With Margaret

3:30 pm

Daniel Tiger's Neighborhood - The Lemonade Stand; Mad at the Beach

4:00 pm

Pinkalicious & Peterrific - Slumber Party; Puptastic

4:30 pm

Ready Jet Go! - Sunday Drive

5:00 pm

Nature Cat - The Shell Game; Heron Food Blues

5:30 pm

Nature Cat - The Queen of the Night; Space Rocks

6:00 pm

The Peg + Cat Mystery Hour

7:00 pm

The Peg + Cat Mystery Hour

8:00 pm

Arthur - Buster's Book Battle; On the Buster Scale

8:30 pm

Arthur - Baseball Blues; Brain's Biggest Blunder

9:00 pm

Sesame Street - Having a Ball

9:30 pm

Dinosaur Train - A Heck of a Neck; Gilbert Visits the Nest

10:00 pm

Dinosaur Train - An Apatosaurus Adventure; Nature Art

10:30 pm

Splash and Bubbles - Partner Pals; Ultimate Hide and Seek

11:00 pm

Daniel Tiger's Neighborhood - Sharing at the Library; Daniel Shares With Margaret

11:30 pm

Daniel Tiger's Neighborhood - The Lemonade Stand; Mad at the Beach